  • T494A475M025AT
T494A475M025AT
advertisement
Manufacturer No:
T494A475M025AT
HK JDW NO:
417-T494A475M025AT
Package:
1206 (3216 Metric)
Datasheet:
Description:
4.7μF ±20% 3Ohm 2-Termination Polar 1.2μA Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Quantity:
In Stock : 66
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T494A475M025AT
    Select All
  • Radiation Hardening
    No
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Lead Free
    Lead Free
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Series
    T494
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • Resistance
    3Ohm
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    1.2μA
  • Ripple Current
    158mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm