  • T494B475K016AT
T494B475K016AT
advertisement
Manufacturer No:
T494B475K016AT
HK JDW NO:
417-T494B475K016AT
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T494B475K016AT Overview
Capacitor ripple current is set to 238mA.In a simple circuit consisting of a resistor and a perfect capacitor, equivalent series resistance (ESR) determines the amount of valuable energy lost. All circuits with a resistor and a capacitor have 1.5Ohm as their resistance.This capacitor has a leakage current of 800nA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.Its tan delta is 0.06, which is an electrical dielectric test used to determine its quality.
T494B475K016AT Features
238mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 800nA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T494B475K016AT Applications
There are a lot of KEMET T494B475K016AT applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Avionics / military / space
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial control units
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T494B475K016AT
  • Mount
    PCB, Surface Mount
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    4.7μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.9mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.5Ohm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    800nA
  • Ripple Current
    238mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm