  • T494C107M010AT
T494C107M010AT
advertisement
Manufacturer No:
T494C107M010AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494C107M010AT
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
T494C107M010AT
Purchasing and Inquiry
T494C107M010AT Overview
We set the ripple current of the capacitor to 742mA.Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.The leakage current of this capacitor is 10μA. When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 8 %.To determine the quality of an insulating oil, it is tested for its Tan Delta, which is 0.08.
T494C107M010AT Features
742mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 10μA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.08
T494C107M010AT Applications
There are a lot of KEMET T494C107M010AT applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Industrial
  • Consumer
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • ABS
  • Avionics,
  • General purpose
Step5Bar-code shipping tag
T494C107M010AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    T494
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Failure Rate
    0.001 %
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    10μA
  • Ripple Current
    742mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm