  • T494C226M006AT
T494C226M006AT
advertisement
Manufacturer No:
T494C226M006AT
HK JDW NO:
417-T494C226M006AT
Package:
Datasheet:
T494C226M006AT
Purchasing and Inquiry
T494C226M006AT Overview
The capacitor's ripple current is set to 469mA.In a simple electronic circuit consisting of an ideal (perfect) capacitor and a resistor, equivalent series resistance (ESR), also known as internal resistance, represents the loss of useful energy.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T494C226M006AT Features
469mA is the ripple current of the capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T494C226M006AT Applications
There are a lot of KEMET T494C226M006AT applications of tantalum capacitors.
  • ABS
  • Avionics,
  • General purpose
  • General purpose
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • Computer
  • Avionics / military / space
Step5Bar-code shipping tag
T494C226M006AT
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    22μF
  • Depth
    3.2mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Size Code
  • Ripple Current
    469mA
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    1.4μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm