  • T494C476K010AS
T494C476K010AS
advertisement
Manufacturer No:
T494C476K010AS
HK JDW NO:
417-T494C476K010AS
Datasheet:
T494C476K010AS
Description:
47μF ±10% 300mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 4.7μA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T494C476K010AS
  • Polarity
    POLARIZED
  • Voltage
    6V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    4.7μA
  • Ripple Current
    606mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • RoHS Status
    Non-RoHS Compliant
  • Lead Free
    Contains Lead
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Obsolete
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    300mOhm