  • T494S475K006AT
T494S475K006AT
advertisement
Manufacturer No:
T494S475K006AT
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494S475K006AT
Package:
Datasheet:
Description:
4.7μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 8Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID)
Step5Bar-code shipping tag
T494S475K006AT
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    16.187578mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Voltage - Rated
    6.3V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    1.6mm
  • Reference Standard
    AEC-Q200
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
    1206
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Ripple Current
    87mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    500nA
  • Height
    1.2mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm