  • T494X337K010AS
T494X337K010AS
advertisement
Manufacturer No:
T494X337K010AS
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T494X337K010AS
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
T494X337K010AS
Description:
330μF ±10% 100mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 33μA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T494X337K010AS
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T494
  • Published
    2003
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    33μA
  • Ripple Current
    1.285A
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm