  • T495A106M006ATE1K0
T495A106M006ATE1K0
advertisement
Manufacturer No:
T495A106M006ATE1K0
HK JDW NO:
417-T495A106M006ATE1K0
Package:
Datasheet:
Description:
10μF 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0006mA
Step5Bar-code shipping tag
T495A106M006ATE1K0
  • Type
    Parameter
    Select All
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Operating Temperature (Max)
    125°C
  • Operating Temperature (Min)
    -55°C
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    1206
  • Leakage Current
    0.0006mA
  • Ripple Current
    109.6mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Positive Tolerance
    20%
  • Negative Tolerance
    20%
  • ESR
    1000 mΩ
  • Height
    1.6mm
  • Length
    3.2mm
  • Width
    1.6mm