  • T495A475M020ZTE2K0
T495A475M020ZTE2K0
advertisement
Manufacturer No:
T495A475M020ZTE2K0
HK JDW NO:
417-T495A475M020ZTE2K0
Package:
1206 (3216 Metric)
Description:
4.7μF ±20% 2Ohm @ 100kHz 2-Termination Tape & Reel (TR) 1206 (3216 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495A475M020ZTE2K0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    20V
  • HTS Code
  • Capacitance
    4.7μF
  • Packing Method
    TR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm