  • T495B476K010ATE500
T495B476K010ATE500
advertisement
Manufacturer No:
T495B476K010ATE500
HK JDW NO:
417-T495B476K010ATE500
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495B476K010ATE500 Overview
In this case, the ripple current of the capacitor is set to 371mA.A simple electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor has an equivalent series resistance of 500mOhm, also referred to as internal resistance.This capacitor leaks 0.0047mA current.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.Insulating oil has a tan delta of 0.06 when it goes through an electric dielectric test to determine its quality.
T495B476K010ATE500 Features
371mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0047mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T495B476K010ATE500 Applications
There are a lot of KEMET T495B476K010ATE500 applications of tantalum capacitors.
  • Industrial control units
  • Industrial
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Avionics,
Step5Bar-code shipping tag
T495B476K010ATE500
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Published
    2015
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    500mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0047mA
  • Ripple Current
    371mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm
  • Radiation Hardening
    No
  • REACH SVHC
    No SVHC
  • RoHS Status
    ROHS3 Compliant
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C