  • T495C106M020ZTE450
T495C106M020ZTE450
advertisement
Manufacturer No:
T495C106M020ZTE450
HK JDW NO:
417-T495C106M020ZTE450
Package:
2312 (6032 Metric)
Description:
10μF ±20% 450mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.002mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495C106M020ZTE450
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    450mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.002mA
  • Ripple Current
    441mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    3.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm