  • T495C686K016ATE180
T495C686K016ATE180
advertisement
Manufacturer No:
T495C686K016ATE180
HK JDW NO:
417-T495C686K016ATE180
Package:
2312 (6032 Metric)
Datasheet:
Description:
68μF ±10% 180mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0109mA Tape & Reel (TR) 2312 (6032 Metric)
Quantity:
In Stock : 99
Share
Qty
Unit Price
Ext Price
Not the price you want? Send RFQ Now and we'll contact you ASAP.
Step5Bar-code shipping tag
T495C686K016ATE180
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    180mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    16V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0109mA
  • Ripple Current
    704mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm