  • T495D107K010ZTE050
T495D107K010ZTE050
advertisement
Manufacturer No:
T495D107K010ZTE050
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495D107K010ZTE050
Package:
2917 (7343 Metric)
Description:
100μF ±10% 50mOhm @ 100kHz 2-Termination Polar 0.01mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495D107K010ZTE050
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Voltage - Rated
    10V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Packing Method
    TR
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    50mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.01mA
  • Ripple Current
    1557mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm