  • T495D335K050ATE700
T495D335K050ATE700
advertisement
Manufacturer No:
T495D335K050ATE700
HK JDW NO:
417-T495D335K050ATE700
Package:
Datasheet:
Description:
3.3μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 700mOhm 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0017mA
Quantity:
In Stock : 963
Step5Bar-code shipping tag
T495D335K050ATE700
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e3
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    3.3μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    700mOhm
  • Polarity
    POLARIZED
  • Leakage Current
    0.0017mA
  • Ripple Current
    185.2mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm