  • T495D336K020ATE100
T495D336K020ATE100
advertisement
Manufacturer No:
T495D336K020ATE100
HK JDW NO:
417-T495D336K020ATE100
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495D336K020ATE100 Overview
There is a ripple current setting of 490mA on the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.A capacitor like this leaks current 0.0066mA.The dissipation factor of a capacitor is the amount of power lost when current is applied through it, and the dissipation factor of this capacitor is 6 %.An insulating oil's tan delta measures its electrical dielectric properties, and its tan delta is 0.06.
T495D336K020ATE100 Features
490mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.0066mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T495D336K020ATE100 Applications
There are a lot of KEMET T495D336K020ATE100 applications of tantalum capacitors.
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Computer
  • Consumer
  • Industrial
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T495D336K020ATE100
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1999
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    20V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0066mA
  • Ripple Current
    490mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm