  • T495D337K010AHE100
T495D337K010AHE100
advertisement
Manufacturer No:
T495D337K010AHE100
HK JDW NO:
417-T495D337K010AHE100
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
330μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm 2-Termination Polar TANTALUM 0.033mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T495D337K010AHE100
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM
  • Weight
    670.01263mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Additional Feature
    ESR AND RIPPLE CURRENT IS MEASURED AT 100KHZ
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, Embossed Plastic, 7 Inch
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    490mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    4.3mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm