  • T495D477K006AHE100
T495D477K006AHE100
advertisement
Manufacturer No:
T495D477K006AHE100
HK JDW NO:
417-T495D477K006AHE100
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
470μF 10% 125°C-Max -55°C-Min 100mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0296mA Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T495D477K006AHE100
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Mounting Feature
    SURFACE MOUNT
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    10%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    6.3V
  • Size Code
    2917
  • Leakage Current
    0.0296mA
  • Ripple Current
    490mA
  • Tan Delta
    0.12
  • Dissipation Factor
    12 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm