  • T495X106K035ATE200
T495X106K035ATE200
advertisement
Manufacturer No:
T495X106K035ATE200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T495X106K035ATE200
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X106K035ATE200 Overview
Similarly, equivalent series resistance (ESR) is also known as internal resistance, as it represents the loss of useful energy in a simple electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor.This capacitor leaks current 0.0035mA.Dissipation factor is the amount of power lost by a capacitor when AC is applied through it, and this capacitor has dissipation factor 6 %.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.06.
T495X106K035ATE200 Features
a leakage current of 0.0035mA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T495X106K035ATE200 Applications
There are a lot of KEMET T495X106K035ATE200 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics / military / space
  • Automotive ECU
  • Industrial
  • ABS
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T495X106K035ATE200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.0035mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm