  • T495X337K010ATE035
T495X337K010ATE035
advertisement
Manufacturer No:
T495X337K010ATE035
HK JDW NO:
417-T495X337K010ATE035
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X337K010ATE035 Overview
In this case, 1954mA is the ripple current of the capacitor.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 35mOhm.There is a leakage current of 0.033mA in this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 10 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta is a dielectric test on the insulating oil to determine its quality, and it is 0.1.
T495X337K010ATE035 Features
1954mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.033mA in this capacitor
the dissipation factor is 10 %
its tan delta is 0.1
T495X337K010ATE035 Applications
There are a lot of KEMET T495X337K010ATE035 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial
  • Consumer
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Airbag systems
  • Industrial control units
  • Military / aerospace
  • ABS
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T495X337K010ATE035
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    WRAPAROUND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T495
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Resistance
    35mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    35mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.033mA
  • Ripple Current
    1954mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm