  • T495X476M020ATE070
T495X476M020ATE070
advertisement
Manufacturer No:
T495X476M020ATE070
HK JDW NO:
417-T495X476M020ATE070
Package:
2917 (7343 Metric)
Datasheet:
Description:
47μF ±20% 70mOhm @ 100kHz 2-Termination POLARIZED TANTALUM (DRY/SOLID) 0.0094mA Tape & Reel (TR) 2917 (7343 Metric)
Step5Bar-code shipping tag
T495X476M020ATE070
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Voltage - Rated
    20V
  • Capacitance
    47μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.0094mA
  • Ripple Current
    1382mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm