  • T495X686K025ATE200
T495X686K025ATE200
advertisement
Manufacturer No:
T495X686K025ATE200
HK JDW NO:
417-T495X686K025ATE200
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T495X686K025ATE200 Overview
The capacitor's ripple current is set to 817mA.A series resistance (ESR), also known as internal resistance, measures the loss of useful energy in a simple electronic circuit with a resistor and an ideal (perfect) capacitor, and its resistance is 200mOhm.This capacitor leaks 0.017mA current.In this capacitor's case, the dissipation factor 8 % represents the power loss caused by AC applied through it.Tan Delta is?an electrical dielectric test on the insulating oil used to determine its quality, and its tan delta is 0.06.
T495X686K025ATE200 Features
817mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 0.017mA in this capacitor
the dissipation factor is 8 %
its tan delta is 0.06
T495X686K025ATE200 Applications
There are a lot of KEMET T495X686K025ATE200 applications of tantalum capacitors.
  • Consumer
  • Computer
  • Airbag systems
  • Automotive ECU
  • General purpose
  • General low power DC/DC and LDO
  • Avionics,
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • Telecom infrastructure
Step5Bar-code shipping tag
T495X686K025ATE200
    12 Weeks
  • Mount
    WRAPAROUND
  • Number of Pins
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    670.01263mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±10%
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    0.017mA
  • Ripple Current
    817mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4.3mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm