  • T496B106K016ATE3K5
T496B106K016ATE3K5
advertisement
Manufacturer No:
T496B106K016ATE3K5
HK JDW NO:
417-T496B106K016ATE3K5
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496B106K016ATE3K5 Overview
In this case, 140mA is the ripple current of the capacitor.Known as internal resistance, equivalent series resistance (ESR) is the loss of energy in an electronic circuit containing a resistor and an ideal (perfect) capacitor, whose resistance is 3.5Ohm in this case.This capacitor leaks 1.6μA current.When AC is applied through a capacitor, dissipation factor is measured as power loss, and this capacitor has a factor of 6 %.The tan delta of the insulating oil is 0.06 based on its electrical dielectric test.
T496B106K016ATE3K5 Features
140mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 1.6μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496B106K016ATE3K5 Applications
There are a lot of KEMET T496B106K016ATE3K5 applications of tantalum capacitors.
  • Avionics,
  • Industrial control units
  • General low power DC/DC and LDO
  • Military / aerospace
  • Avionics / military / space
  • General purpose
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Industrial
  • Airbag systems
Step5Bar-code shipping tag
T496B106K016ATE3K5
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    65.005457mg
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    3.5Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    1.6μA
  • Ripple Current
    140mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm