  • T496C106M020ATE2K0
T496C106M020ATE2K0
advertisement
Manufacturer No:
T496C106M020ATE2K0
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T496C106M020ATE2K0
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T496C106M020ATE2K0 Overview
A ripple current of 94mA is set on the capacitor.In an electronic circuit consisting of a resistor and an ideal (perfect) capacitor, equivalent series resistance (ESR), or internal resistance, is the loss of useful energy.There is a leakage current of 2μA in this capacitor.In this capacitor's case, the dissipation factor 6 % represents the power loss caused by AC applied through it.The Tan Delta test of insulating oil determines its quality by measuring its electrical dielectric properties.
T496C106M020ATE2K0 Features
94mA is the ripple current of the capacitor
a leakage current of 2μA in this capacitor
the dissipation factor is 6 %
its tan delta is 0.06
T496C106M020ATE2K0 Applications
There are a lot of KEMET T496C106M020ATE2K0 applications of tantalum capacitors.
  • Computer
  • General purpose
  • Avionics,
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • Military / aerospace
  • Telecom infrastructure
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Industrial
Step5Bar-code shipping tag
T496C106M020ATE2K0
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    12 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2005
  • Series
    T496
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Fail Safe with Built-in Fuse
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    10μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 85°C
  • Leakage Current
    2μA
  • Ripple Current
    94mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Manufacturer Size Code
    C
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.110 2.80mm
  • Length
    6mm