  • T496C107M004AHE1K2
T496C107M004AHE1K2
advertisement
Manufacturer No:
T496C107M004AHE1K2
HK JDW NO:
417-T496C107M004AHE1K2
Package:
Datasheet:
Description:
100μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 1.2Ohm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) 0.004mA
Step5Bar-code shipping tag
T496C107M004AHE1K2
  • Type
    Parameter
    Select All
    J BEND
  • Mounting Feature
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Pbfree Code
    no
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn90Pb10)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    1.2Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Size Code
  • Leakage Current
    0.004mA
  • Ripple Current
    121.2mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    2.8mm
  • Length
    6mm
  • Width
    3.2mm