  • T496C156M025ATE750
T496C156M025ATE750
advertisement
Manufacturer No:
T496C156M025ATE750
HK JDW NO:
417-T496C156M025ATE750
Package:
Molded
Datasheet:
Description:
15μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 750mOhm 2-Termination Polar TANTALUM (DRY/SOLID) Tape & Reel Molded
Step5Bar-code shipping tag
T496C156M025ATE750
  • Package / Case
    Molded
    TANTALUM (DRY/SOLID)
  • Weight
    149.997327mg
  • Packaging
    Tape & Reel
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn) - with Nickel (Ni) barrier
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • HTS Code
  • Capacitance
    15μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Imperial)
    2412
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    750mOhm
  • Ripple Current
    345mA
  • Tan Delta
    0.06
  • Dissipation Factor
    6 %
  • Current - Leakage
    3.8μA
  • Height
    2.5mm
  • Length
    6mm