  • T499A105K025ATE8K0
T499A105K025ATE8K0
advertisement
Manufacturer No:
T499A105K025ATE8K0
HK JDW NO:
417-T499A105K025ATE8K0
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T499A105K025ATE8K0 Overview
T499A105K025ATE8K0 Features
the dissipation factor is 4 %
its tan delta is 0.04
T499A105K025ATE8K0 Applications
There are a lot of KEMET T499A105K025ATE8K0 applications of tantalum capacitors.
  • General low power DC/DC and LDO
  • General purpose
  • ABS
  • Telecom infrastructure
  • Avionics / military / space
  • Military / aerospace
  • Computer
  • Industrial control units
  • Consumer
  • Automotive ECU
Step5Bar-code shipping tag
T499A105K025ATE8K0
    Select All
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~175°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    1998
  • Series
    T499
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±10%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    Automotive
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    1 (Unlimited)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Capacitance
    1μF
  • Voltage - Rated DC
    25V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    8Ohm
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 175°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.04
  • Dissipation Factor
    4 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm