  • T520A107M004ATE200
T520A107M004ATE200
advertisement
Manufacturer No:
T520A107M004ATE200
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520A107M004ATE200
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520A107M004ATE200 Overview
ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 200mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.The rated (DC) voltage (URdc) of 4V needs to be provided to fully play its function.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a voltage of 4V, high efficiency is possible.Having a maximum height seated of 0.071 1.80mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520A107M004ATE200 Features
a 200mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 4V
T520A107M004ATE200 Applications
There are a lot of KEMET T520A107M004ATE200 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T520A107M004ATE200
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2012
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    4V
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Depth
    1.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    200mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm