  • T520A336M006ATE080
T520A336M006ATE080
advertisement
Manufacturer No:
T520A336M006ATE080
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520A336M006ATE080
Package:
1206 (3216 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520A336M006ATE080 Overview
Measured ripple current for the part is 300mA.For high efficiency, you should maintain the 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The leakage current of 21μA can be supported.A 33μF capacitance is used to operate it.As a result, the voltage - rated DC of 6.3V is used to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.It has a maximum seated height of 0.071 1.80mm°C, which enables stable operation.
T520A336M006ATE080 Features
300mA ripple current
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 21μA
with a capacitance of 33μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520A336M006ATE080 Applications
There are a lot of KEMET T520A336M006ATE080 applications of tantalum polymer capacitors.
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Tablets
  • Notebook
  • Power supplies
Step5Bar-code shipping tag
T520A336M006ATE080
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1206 (3216 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.126Lx0.063W 3.20mmx1.60mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • Type
    Molded
  • HTS Code
  • Capacitance
    33μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    1.6mm
  • Case Code (Metric)
    3216
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    21μA
  • Ripple Current
    300mA
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    A
  • Height
    1.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.071 1.80mm
  • Length
    3.2mm