  • T520B227M2R5ATE021
T520B227M2R5ATE021
advertisement
Manufacturer No:
T520B227M2R5ATE021
HK JDW NO:
417-T520B227M2R5ATE021
Purchasing and Inquiry
T520B227M2R5ATE021 Overview
Measured ripple current for the part is 2.5A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 21mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The leakage current of 55μA can be supported.220μF is the capacitance of the device.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 2.5V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.With a maximum seated height of 0.083 2.10mm°C, it is capable of stable operation.
T520B227M2R5ATE021 Features
2.5A ripple current
a 21mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 55μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520B227M2R5ATE021 Applications
There are a lot of KEMET T520B227M2R5ATE021 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520B227M2R5ATE021
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Resistance
    21mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    21mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    55μA
  • Ripple Current
    2.5A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    2.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm