  • T520D227M006ATE018
T520D227M006ATE018
advertisement
Manufacturer No:
T520D227M006ATE018
HK JDW NO:
417-T520D227M006ATE018
Purchasing and Inquiry
T520D227M006ATE018 Overview
The part's ripple current is measured to be 3500mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 18mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 0.139mA.Capacitance is 220μF when it operates.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 6.3V.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.The product has a maximum height seated of 0.122 3.10mm°C which makes it stable to operate.
T520D227M006ATE018 Features
3500mA ripple current
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.139mA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D227M006ATE018 Applications
There are a lot of KEMET T520D227M006ATE018 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D227M006ATE018
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2009
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    18mOhm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.139mA
  • Ripple Current
    3500mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm