  • T520D227M006ATE040
T520D227M006ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T520D227M006ATE040
HK JDW NO:
417-T520D227M006ATE040
Purchasing and Inquiry
T520D227M006ATE040 Overview
It is measured that there is 600mA ripple current in the part.For high efficiency, you should maintain the 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).There is 139μA leakage current in this capacitor.The capacitance is 220μF when it operates.The unit operates at a DC voltage of 6.3V to ensure its reliability.There is a voltage rating of -55°C~105°Cv - Rated AC.This machine can operate at a maximum height of [0.122 3.10mm°C] when seated.
T520D227M006ATE040 Features
600mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 139μA
with a capacitance of 220μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D227M006ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T520D227M006ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D227M006ATE040
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2010
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    40mOhm
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    139μA
  • Ripple Current
    600mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    3.1mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm