  • T520D477M004ASE015
T520D477M004ASE015
advertisement
Manufacturer No:
T520D477M004ASE015
HK JDW NO:
417-T520D477M004ASE015
Purchasing and Inquiry
T520D477M004ASE015 Overview
The ripple current for this part is 1000mA.A high standard of efficiency requires a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).0.188mA leakage current is supported.Capacitance is 470μF, so it operates with no capacitance.To fully perform its function, 4V needs a rated (DC) voltage (Urdu).The unit operates at a DC voltage of 4V to ensure its reliability.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.It has a maximum seated height of 0.122 3.10mm°C, which enables stable operation.
T520D477M004ASE015 Features
1000mA ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.188mA
with a capacitance of 470μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D477M004ASE015 Applications
There are a lot of KEMET T520D477M004ASE015 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D477M004ASE015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Obsolete
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Reach Compliance Code
    unknown
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.188mA
  • Ripple Current
    1000mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm