  • T520D477M2R5ATE007
T520D477M2R5ATE007
advertisement
Manufacturer No:
T520D477M2R5ATE007
HK JDW NO:
417-T520D477M2R5ATE007
Purchasing and Inquiry
T520D477M2R5ATE007 Overview
In this part, the ripple current is 1425mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 7mOhm @ 100kHz for high efficiency.Leakage current 0.1175mA is supported.With a capacitance of 470μF, it operates.Hence, it must operate with a voltage rated DC of 2.5V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.Operating at [0.122 3.10mm°C]°C seated height makes it stable.
T520D477M2R5ATE007 Features
1425mA ripple current
a 7mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1175mA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520D477M2R5ATE007 Applications
There are a lot of KEMET T520D477M2R5ATE007 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520D477M2R5ATE007
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Part Status
    Active
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Resistance
    7mOhm
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    7mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1175mA
  • Ripple Current
    1425mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    D
  • Height
    2.8mm
  • Height Seated (Max)
    0.122 3.10mm
  • Length
    7.3mm