  • T520L107M010ATE025
T520L107M010ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T520L107M010ATE025
HK JDW NO:
417-T520L107M010ATE025
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520L107M010ATE025 Overview
Ripple current is measured to be 2400mA for the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 25mOhm @ 100kHz for high efficiency.The leakage current of 0.1mA can be supported.It operates with the capacitance of 100μF.As a result, the voltage - rated DC of 10V is used to ensure its reliability.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, it is capable of stable operation.
T520L107M010ATE025 Features
2400mA ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1mA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520L107M010ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T520L107M010ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520L107M010ATE025
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.1mA
  • Ripple Current
    2400mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    L
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    6mm