  • T520T107M2R5ATE040
T520T107M2R5ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T520T107M2R5ATE040
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520T107M2R5ATE040
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520T107M2R5ATE040 Overview
Measured ripple current for the part is 1600mA.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.Capacitance is 100μF, so it operates with no capacitance.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 2.5V.It is capable of operating Temperature of -55°C~105°C.It has a maximum seated height of 0.047 1.20mm°C, which enables stable operation.
T520T107M2R5ATE040 Features
1600mA ripple current
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520T107M2R5ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T520T107M2R5ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Tablets
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Smart phone
  • Notebook
Step5Bar-code shipping tag
T520T107M2R5ATE040
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Cut Tape (CT)
  • Published
    2014
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Ripple Current
    1600mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    T
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm