  • T520T476M006ATE070
T520T476M006ATE070
advertisement
Manufacturer No:
T520T476M006ATE070
HK JDW NO:
417-T520T476M006ATE070
Purchasing and Inquiry
T520T476M006ATE070 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1.3A.A high standard of efficiency requires a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).30μA is supported by it.With a capacitance of 47μF, it operates.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 6.3V.A voltage of -55°C~105°C is used to power the device.In the seated position, it has a maximum height of 0.047 1.20mm°C, so it is stable under all conditions.
T520T476M006ATE070 Features
1.3A ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 30μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520T476M006ATE070 Applications
There are a lot of KEMET T520T476M006ATE070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520T476M006ATE070
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    30μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Height
    1.2mm
  • Height Seated (Max)
    0.047 1.20mm
  • Length
    3.5mm