  • T520U157M006ATE045
T520U157M006ATE045
advertisement
Manufacturer No:
T520U157M006ATE045
HK JDW NO:
417-T520U157M006ATE045
Package:
2312 (6032 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520U157M006ATE045 Overview
Measured ripple current for the part is 1700mA.In order for ESR (Equivalent Series Resistance) to be as high as possible, it must remain at 45mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 0.095mA.With 150μF capacitance, it operates.A voltage-rated DC of 6.3V ensures its reliability.Voltage - Rated AC is -55°C~105°CV.Having a maximum height seated of 0.059 1.50mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520U157M006ATE045 Features
1700mA ripple current
a 45mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.095mA
with a capacitance of 150μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520U157M006ATE045 Applications
There are a lot of KEMET T520U157M006ATE045 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520U157M006ATE045
  • Factory Lead Time
    16 Weeks
  • Mount
  • Package / Case
    2312 (6032 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2013
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.236Lx0.126W 6.00mmx3.20mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    150μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    3.2mm
  • Case Code (Metric)
    6032
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    45mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.095mA
  • Ripple Current
    1700mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.08
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    U
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    6mm