  • T520V107M010ZTE055
T520V107M010ZTE055
advertisement
Manufacturer No:
T520V107M010ZTE055
HK JDW NO:
417-T520V107M010ZTE055
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V107M010ZTE055 Overview
For high efficiency, you should maintain the 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).The capacitance is 100μF when it operates.This device operates on a voltage of -55°C~105°C Volts AC rated.With a voltage of 10V, high efficiency is possible.Having a maximum height seated of 0.075 1.90mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520V107M010ZTE055 Features
a 55mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 100μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 10V
T520V107M010ZTE055 Applications
There are a lot of KEMET T520V107M010ZTE055 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Power supplies
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T520V107M010ZTE055
    Select All
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2006
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Part Status
    Obsolete
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    10V
  • Capacitance
    100μF
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    55mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm