  • T520V227M004ASE009
T520V227M004ASE009
advertisement
Manufacturer No:
T520V227M004ASE009
HK JDW NO:
417-T520V227M004ASE009
Purchasing and Inquiry
T520V227M004ASE009 Overview
The part's ripple current is determined to be 1200mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 9mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.0.088mA leakage current is supported.It operates with the capacitance of 220μF.4V needs to be supplied with rated (DC) voltage (Urdu) to function correctly.As a result, the voltage - rated DC of 4V is used to ensure its reliability.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.It has a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, which enables stable operation.
T520V227M004ASE009 Features
1200mA ripple current
a 9mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.088mA
with a capacitance of 220μF
a rated (DC) voltage (Urdu) of 4V
the voltage - rated DC of 4V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V227M004ASE009 Applications
There are a lot of KEMET T520V227M004ASE009 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V227M004ASE009
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Part Status
    Obsolete
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    220μF
  • Voltage - Rated DC
    4V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7/13 INCH
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    9mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    POLARIZED
  • Rated (DC) Voltage (URdc)
    4V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    0.088mA
  • Ripple Current
    1200mA
  • Height
    2mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm