  • T520V337M006ATE015
T520V337M006ATE015
advertisement
Manufacturer No:
T520V337M006ATE015
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T520V337M006ATE015
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V337M006ATE015 Overview
The part's ripple current is determined to be 3.9A.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 15mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.In this case, it supports a leakage current of 208μA.Capacitance is 330μF when it operates.A voltage-rated DC of 6.3V ensures its reliability.The voltage is 6.3V - Rated AC power.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.With a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, it is capable of stable operation.
T520V337M006ATE015 Features
3.9A ripple current
a 15mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 208μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V337M006ATE015 Applications
There are a lot of KEMET T520V337M006ATE015 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • LCD TV
  • Smart phone
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T520V337M006ATE015
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Digi-Reel®
  • Published
    2005
  • Series
    KO-CAP® T520
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Voltage - Rated AC
    6.3V
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    15mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    208μA
  • Ripple Current
    3.9A
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm