  • T520V337M006ATE025
T520V337M006ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T520V337M006ATE025
HK JDW NO:
417-T520V337M006ATE025
Purchasing and Inquiry
T520V337M006ATE025 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 700mA.For high efficiency, you should maintain the 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance).It supports the leakage current of 208μA.A 330μF capacitance is used to operate it.The voltage rating of the DC is 6.3V to ensure reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.With a maximum seated height of 0.075 1.90mm°C, it is capable of stable operation.
T520V337M006ATE025 Features
700mA ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 208μA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V337M006ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T520V337M006ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V337M006ATE025
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    208μA
  • Ripple Current
    700mA
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm