  • T520V477M2R5ATE018
T520V477M2R5ATE018
advertisement
Manufacturer No:
T520V477M2R5ATE018
HK JDW NO:
417-T520V477M2R5ATE018
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520V477M2R5ATE018 Overview
For optimum efficiency, ESR should be kept at 18mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 118μA.With a capacitance of 470μF, it operates.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 2.5V.Powered by -55°C~105°C. Rated AC voltage.Having a maximum height seated of 0.075 1.90mm°C, it makes it possible for a stable operation to take place.
T520V477M2R5ATE018 Features
a 18mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 118μA
with a capacitance of 470μF
the voltage - rated DC of 2.5V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V477M2R5ATE018 Applications
There are a lot of KEMET T520V477M2R5ATE018 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V477M2R5ATE018
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Surface Mount
    YES
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2005
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    470μF
  • Voltage - Rated DC
    2.5V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    18mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    2.5V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    118μA
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm