  • T520V686M010ATE100
T520V686M010ATE100
advertisement
Manufacturer No:
T520V686M010ATE100
HK JDW NO:
417-T520V686M010ATE100
Purchasing and Inquiry
T520V686M010ATE100 Overview
Ripple current is measured to be 2.7A for the part.ESRs (Equivalent Series Resistances) ought to be kept at 100mOhm @ 100kHz for high efficiency.There is 68μA leakage current in this capacitor.The capacitance is 68μF when it operates.The voltage rating of the DC is 10V to ensure reliability.There is a voltage of -55°C~105°C on the AC rated power supply.In addition to its 0.075 1.90mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T520V686M010ATE100 Features
2.7A ripple current
a 100mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 68μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520V686M010ATE100 Applications
There are a lot of KEMET T520V686M010ATE100 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520V686M010ATE100
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
    Molded
  • Resistance
    100mOhm
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Depth
    4.3mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    100mOhm @ 100kHz
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    68μA
  • Ripple Current
    2.7A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.075 1.90mm
  • Length
    7.3mm