  • T520W107M010ATE040
T520W107M010ATE040
advertisement
Manufacturer No:
T520W107M010ATE040
HK JDW NO:
417-T520W107M010ATE040
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T520W107M010ATE040 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.It is capable of supporting leakage currents of 100μA.Capacitance is 100μF when it operates.A voltage-rated DC of 10V ensures its reliability.The voltage is -55°C~105°C - Rated AC power.This machine can operate at a maximum height of [0.059 1.50mm°C] when seated.
T520W107M010ATE040 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 100μA
with a capacitance of 100μF
the voltage - rated DC of 10V
an AC voltage of -55°C~105°C
T520W107M010ATE040 Applications
There are a lot of KEMET T520W107M010ATE040 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T520W107M010ATE040
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Published
    2011
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    100μF
  • Voltage - Rated DC
    10V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED/PUNCHED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.6mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    10V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 105°C
  • Leakage Current
    100μA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    W
  • Height
    1.5mm
  • Height Seated (Max)
    0.059 1.50mm
  • Length
    7.3mm