  • T521D565M050AHE070
T521D565M050AHE070
advertisement
Manufacturer No:
T521D565M050AHE070
HK JDW NO:
417-T521D565M050AHE070
Package:
Datasheet:
Description:
5.6μF 20% 125°C-Max -55°C-Min 70mOhm 2-Termination TANTALUM (SOLID POLYMER)
Step5Bar-code shipping tag
T521D565M050AHE070
    Select All
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Tolerance
    20%
  • JESD-609 Code
    e0
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Terminal Finish
    Tin/Lead (Sn/Pb)
  • Max Operating Temperature
    125°C
  • Min Operating Temperature
    -55°C
  • Capacitance
    5.6μF
  • Voltage - Rated DC
    50V
  • Reach Compliance Code
    not_compliant
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
    2917
  • Capacitor Type
    TANTALUM CAPACITOR
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm
  • Ripple Current
    1.8A
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Current - Leakage
    28μA
  • Height
    2.8mm
  • Length
    7.3mm
  • Width
    4.3mm