  • T521V476M020ATE090
T521V476M020ATE090
advertisement
Manufacturer No:
T521V476M020ATE090
HK JDW NO:
417-T521V476M020ATE090
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521V476M020ATE090 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1400mA.In order to maintain high efficiency, the ESR (Equivalent Series Resistance) should remain at 90mOhm @ 100kHz.Supports leakage currents of 94μA.A 47μF capacitance is used to operate it.In order to ensure reliability, it operates at a voltage of 20V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.This machine can operate at a maximum height of [0.079 2.00mm°C] when seated.
T521V476M020ATE090 Features
1400mA ripple current
a 90mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 94μA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 20V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521V476M020ATE090 Applications
There are a lot of KEMET T521V476M020ATE090 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521V476M020ATE090
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2013
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    20V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    3.8mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    90mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    20V
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    94μA
  • Ripple Current
    1400mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm
  • Length
    7.3mm