  • T521V686M016ATE0407280
T521V686M016ATE0407280
advertisement
Manufacturer No:
T521V686M016ATE0407280
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T521V686M016ATE0407280
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521V686M016ATE0407280 Overview
The ESR (Equivalent Series Resistance) should be maintained at 40mOhm @ 100kHz for high efficiency.This device operates with a capacitance of 68μF.Powered by a voltage of -55°C~105°C, it is powered by AC power.It is possible to achieve high efficiency with a voltage - Rated at 16V.In addition to its 0.079 2.00mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T521V686M016ATE0407280 Features
a 40mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
with a capacitance of 68μF
an AC voltage of -55°C~105°C
the voltage rating of 16V
T521V686M016ATE0407280 Applications
There are a lot of KEMET T521V686M016ATE0407280 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Power supplies
  • LCD TV
  • Tablets
  • Smart phone
Step5Bar-code shipping tag
T521V686M016ATE0407280
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~105°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2016
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    no
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Voltage - Rated
    16V
  • HTS Code
  • Capacitance
    68μF
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    40mOhm @ 100kHz
  • Manufacturer Size Code
    V
  • Height Seated (Max)
    0.079 2.00mm