  • T521X337M016ATE025
T521X337M016ATE025
advertisement
Manufacturer No:
T521X337M016ATE025
Manufacturer:
KEMET
HK JDW NO:
417-T521X337M016ATE025
Package:
2917 (7343 Metric)
Purchasing and Inquiry
T521X337M016ATE025 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 3100mA.ESR (Equivalent Series Resistance) must remain at 25mOhm @ 100kHz to ensure high efficiency.The leakage current is 0.528mA.Capacitance 330μF governs its operation.Ensure its reliability by operating at DC voltage of 16V.There is a voltage of -55°C~125°C on the AC rated power supply.It has a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, which enables stable operation.
T521X337M016ATE025 Features
3100mA ripple current
a 25mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.528mA
with a capacitance of 330μF
the voltage - rated DC of 16V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521X337M016ATE025 Applications
There are a lot of KEMET T521X337M016ATE025 applications of tantalum polymer capacitors.
  • Notebook
  • Smart phone
  • LCD TV
  • Power supplies
  • Tablets
Step5Bar-code shipping tag
T521X337M016ATE025
  • Type
    Parameter
    Select All
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    Surface Mount
  • Mounting Type
    Surface Mount
  • Package / Case
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Packaging
    Tape & Reel (TR)
  • Published
    2002
  • Series
    KO-CAP® T521
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
  • Part Status
    Active
  • Moisture Sensitivity Level (MSL)
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    330μF
  • Voltage - Rated DC
    16V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    25mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.528mA
  • Ripple Current
    3100mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm