  • T521X476M035ATE070
T521X476M035ATE070
advertisement
Manufacturer No:
T521X476M035ATE070
HK JDW NO:
417-T521X476M035ATE070
Purchasing and Inquiry
T521X476M035ATE070 Overview
In this case, the ripple current of the part is equal to 1900mA.For optimum efficiency, keep the ESR (Equivalent Series Resistance) at 70mOhm @ 100kHz.It supports the leakage current of 0.1645mA.The capacitance is 47μF when it operates.The voltage rating of the DC is 35V to ensure reliability.The voltage is -55°C~125°C - Rated AC power.With a maximum seated height of 0.169 4.30mm°C, it is capable of stable operation.
T521X476M035ATE070 Features
1900mA ripple current
a 70mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 0.1645mA
with a capacitance of 47μF
the voltage - rated DC of 35V
an AC voltage of -55°C~125°C
T521X476M035ATE070 Applications
There are a lot of KEMET T521X476M035ATE070 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T521X476M035ATE070
    17 Weeks
  • Mount
    2917 (7343 Metric)
  • Terminal Shape
    J BEND
  • Dielectric Material
    TANTALUM (SOLID POLYMER)
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2012
  • Size / Dimension
    0.287Lx0.169W 7.30mmx4.30mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Feature
    General Purpose
  • Pbfree Code
    yes
    3 (168 Hours)
  • Number of Terminations
    2
  • Termination
    SMD/SMT
  • ECCN Code
    EAR99
  • Type
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • HTS Code
  • Capacitance
    47μF
  • Voltage - Rated DC
    35V
  • Packing Method
    TR, EMBOSSED PLASTIC, 7 INCH
  • Depth
    4.3mm
  • Case Code (Metric)
    7343
  • Case Code (Imperial)
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    70mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Lifetime @ Temp
    2000 Hrs @ 125°C
  • Leakage Current
    0.1645mA
  • Ripple Current
    1900mA
  • Life (Hours)
    2000 hours
  • Tan Delta
    0.1
  • Dissipation Factor
    10 %
  • Manufacturer Size Code
    X
  • Height
    4mm
  • Height Seated (Max)
    0.169 4.30mm
  • Length
    7.3mm