  • T525B686M006ATE080
T525B686M006ATE080
advertisement
Manufacturer No:
T525B686M006ATE080
HK JDW NO:
417-T525B686M006ATE080
Package:
1411 (3528 Metric)
Purchasing and Inquiry
T525B686M006ATE080 Overview
The ripple current for this part is 1.3A.For optimum efficiency, ESR should be kept at 80mOhm @ 100kHz.In this case, it supports a leakage current of 43μA.This device operates with a capacitance of 68μF.As a result, it operates with a voltage rating of 6.3V.Voltage - Rated AC is -55°C~125°CV.In addition to its 0.083 2.10mm°C maximum seated height, it is capable of providing stable operation.
T525B686M006ATE080 Features
1.3A ripple current
a 80mOhm @ 100kHz ESR (Equivalent Series Resistance)
a leakage current of 43μA
with a capacitance of 68μF
the voltage - rated DC of 6.3V
an AC voltage of -55°C~125°C
T525B686M006ATE080 Applications
There are a lot of KEMET T525B686M006ATE080 applications of tantalum polymer capacitors.
Step5Bar-code shipping tag
T525B686M006ATE080
  • Factory Lead Time
    17 Weeks
  • Mount
    PCB, Surface Mount
  • Package / Case
    1411 (3528 Metric)
  • Number of Pins
    2
  • Dielectric Material
    Tantalum
  • Operating Temperature
    -55°C~125°C
  • Published
    2005
  • Series
    KO-CAP® T525
  • Size / Dimension
    0.138Lx0.110W 3.50mmx2.80mm
  • Tolerance
    ±20%
  • JESD-609 Code
    e3
  • Pbfree Code
    yes
    2
  • Termination
    SMD/SMT
    Molded
  • Terminal Finish
    Matte Tin (Sn)
  • Capacitance
    68μF
  • Voltage - Rated DC
    6.3V
  • Packing Method
    TR, 7 INCH
  • Depth
    2.8mm
  • Case Code (Metric)
    3528
  • Case Code (Imperial)
  • Lead Pitch
    1.1mm
  • ESR (Equivalent Series Resistance)
    80mOhm @ 100kHz
  • Polarity
    Polar
  • Voltage
    6.3V
  • Leakage Current
    43μA
  • Ripple Current
    1.3A
  • Dissipation Factor
    8 %
  • Manufacturer Size Code
    B
  • Height
    1.9mm
  • Height Seated (Max)
    0.083 2.10mm
  • Length
    3.5mm